Újrahasznosítás: egyszerűbb, mint gondolnánk!

Az újrahasznosítás sokak számára elvont fogalom, vagy éppen bonyolultnak tűnik. Néhány szárnyra kapott, alaptalan híresztelés miatt pedig sokan vannak olyanok is, akik akik egyszerűen nem “hisznek benne”. A Kelet Kapuja blog most elérkezettnek látja az időt, hogy tiszta vizet öntsön a pohárba – hogy helyesen válogatott hulladékot önthessünk a színes kukákba! Olvasd el Te is cikkünket, hogy egyszerűbben és zöldebben teljenek a hétköznapok.

Első lépés: a szelektív hulladékgyűjtés

Az újrahasznosítás ügyéhez a hétköznapokban azzal tehetjük a legtöbbet, ha szelektíven gyűjtjük a háztartásunkban termelődő hulladékot. Első körben azonban oszlassuk el a tévhiteket!

Sajnos az utóbbi években felröppent egy pletyka, miszerint fölösleges szelektíven gyűjteni a hulladékot, hiszen “úgyis összeöntik”. Le kell szögeznünk, hogy ez egyáltalán nincs így! Bár a szelektív hulladékgyűjtés módjai és szabályai településenként eltérhetnek, az alapvetés az, hogy minden esetben válogatásra, majd az alkalmas darabok újrahasznosításra kerülnek. 

Az újrahasznosítható hulladékot a következőképpen érdemes gyűjteni:

Műanyag – ha a hátulján a kis piktogram mellett 1-es, 2-es, 4-es vagy 5-ös szám van, bedobhatjuk a sárga szemetesbe.

Papír – a kék szemetesbe mehet, kivéve, ha ételtől foltos, zsíros!

Fém – az alumínium italos doboz, fólia, stb. helye.

Üveg – ha átlátszó, a fehér kukába menjen, ha színes, akkor pedig a zöldbe! 

újrahasznosítás szabályai

Mit értünk újrahasznosítás alatt?

Az újrahasznosítás alatt mindenki mást ért – ezért, ha már fogalmak tisztázására adtuk a fejünket, ez sem lesz lesz kivétel. Ahhoz, hogy megfejtsük a jelentését, érdemes az angol kifejezést vizsgálni, és máris közelebb leszünk a jelentéshez! A recycling ugyanis érzékletesen kifejezi: azokból a hulladékokból, amelyek erre alkalmasak, újra értékes nyersanyagot gyártanak, amelyekből jó minőségű termékek készülhetnek.