Mire van szükség webshop indításához?

Az online vásárlás egyre népszerűbb nem csak globálisan, hanem országunkban is. Az utóbbi évtizedben már nem csak a fiatalabb generáció kedvelte meg ezt a vásárlási opciót, hanem az idősebb felhasználók is megtanultak bízni az online shoppingban.

Így ha webshopot szeretne nyitni, abban biztos lehet, hogy hatalmas vásárlói réteget érhet el. Amiatt se kell aggódnia, hogy túl későn vág bele a dologban, a piac folyamatosan fejlődik, így bőven van helye új szereplőknek is. Amire viszont érdemes ügyelni, hogy a kiélezett piac megkívánja, hogy az eladott termékek ténylegesen minőségiek legyenek, megérjék az árukat. Tehát, ha nincs pontos ötletünk még arról, hogy egyáltalán mit szeretnénk árusítani, milyen árakon, akkor inkább ne is kezdjünk bele!

Weboldalaknak ÁSZF

Hogyan lehet saját webshopom?

Először is, értelemszerűen szükség van egy vállalkozás megalapítására. Ha ezen a lépésen nem lenne túl, érdemes először a cégalapítást körül járnia. Amennyiben már van egy vállalkozása, tudja is hogy mit szeretne árulni, akkor érdemes a következő lépésre rátérni: átgondolni, hogy mennének végbe a vásárlói folyamatok, mire lehet szükség az üzemeltetéshez. Pl. az alábbi szempontok lehetnek fontosak:

  • Milyen cégközönséget szeretne elérni pl. vállalatok vagy magánszemélyek lennének a vásárlók?
  • Raktározás: saját raktározásban gondolkozik vagy fulfillment szolgáltatást venne igénybe?
  • Kiszállítási folyamatok: legnépszerűbb futár cégek szolgáltatásai érdeklik vagy speciális szállítás lehetőségére van szüksége? (Pl. nehezebb termékek esetén: bútorok)

Amennyiben ezen folyamatok megtervezése megvalósult, végre rátérhetünk a webshop megvalósítására is. Itt az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:

  • Saját webshop rendszerre van szükségünk, egyedi fejlesztéssel, vagy egy meglévő webshop motor is elengedő lehet a működéshez? Előbbi jóval nagyobb költségekkel járhat, viszont egyedire alakítható minden esetben. Utóbbi opció esetén pedig bizonyos keretek között lehet mozogni akár kinézetben, akár működésben, viszont jóval költséghatékonyabb lehet, főleg rövidtávon.
  • Amennyiben meglévő webshop motort veszünk igénybe: fontos azt is átgondolni, hogy a megtervezett folyamatok (raktározás, kiszállítás, fizetés) összeegyeztethetők-e rendszerrel.
  • A webshop kinézete se mindegy, érdemes vagy egy már jól megtervezett rendszert választania, vagy profi UI és UX desigenerek szolgáltatásait igénybe véve megtervezni a webáruház megjelenését.

Milyen jogszabályokra kell odafigyelni elinduláskor?

A webshop sikeres működéséhez természetesen nem csak az kell, hogy a termékek és az áruház minőségi legyen, hanem az is, hogy törvényeknek megfelelően működjen.

Így fontos tisztában lennie az aktuális fogyasztóvédelmi jogszabályokkal, továbbá hogy milyen dokumentumokra van szüksége egy webáruháznak pl. GDPR és ÁSZF. Ha a webshop elkészült, vagy hamarosan elkészül, érdemes felkeresni egy online területekre specializálódott ügyvédi irodát, amely pl. rendelkezik weboldalaknak ÁSZF szolgáltatással.