Amit az őszi vetésű árpáról tudni kell

 

Az árpa a perjefélék közé tartozó gabona, az egyik legrégebben háziasított gabonaféle. A termékeny félhold területén kezdték el termeszteni Kr. e. 8000-7000 között. A hideg mérsékeltöv fontos gabonaféléje. A sarkkörökig minden éghajlaton terem, még hegyvidéken is. Világszerte jelentős takarmánynövény.

Gyökere a talajban akár 2 m mélyre is lehatol, szára belül üreges, magassága kb 70 -150 cm. Kalász virágzata van, termése szemtermés.

Magyarországon az ősszel vetett árpa magasabb terméshozamot eredményez.

őszi árpa

Termesztése és felhasználása

 

Az őszi árpa termésterülete Magyarországon olyan 200 ezer hektár körül van. Világviszonylatban olyan 50-60 millió hektár. Hazánkban az állatállomány csökkenésével az őszi árpa termesztésének volumene visszaszorult, viszont így is jelentős maradt. Az őszi búza után az őszi árpa a második a takarmánygabonák sorában. Habár inkább a ház körüli állatok, azon belül is inkább a sertés első számú takarmánya, viszont már a humán táplálkozásban is kísérleteznek a felhasználással.

Kiváló hozamot és termésstabilitást ígérő őszi árpa fajtákkal találkozhatunk.

 

Termőhelytől a betakarításig

 

Az őszi árpának hazánkban nincs speciális termőtája. A legideálisabb számára az enyhén savanyú, középkötött mezőségi vályogtalaj, vagy a barna erdőtalaj. Alapvetően azonban Magyarország egész területén jól termeszthető a szántóföldi talajokon. Talán azt érdemes csak szem előtt tartani, hogy a szikes, futóhomokos, erősen erodált talajon termesztése nem rentábilis.

Az őszi árpánál is elmondható az, hogy a termés mennyisége függ a tápanyag ellátottságától is. A tápanyagok megfelelő adagolása mellett a csapadék mennyisége és a növényvédelmi kezelések is fontos elemek a termesztéshez.

A pontos tápanyag ellátás és pótlás érdekében érdemes azonban talajvizsgálatot is végeztetni.

 

A vetést októberre ideális ütemezni, az aratás optimális ideje pedig június környéke. Tisztítás után rögtön tárolható, raktározható, nem igényel külön szárítást.

 

Nagy segítséget jelenthet a termesztőknek az, hogy a nemesítők igyekeznek agrotechnikai útmutatót is adni a termesztéshez. Így is biztosítva a magas szintű megelégedettséget.